Defekteerimise protsess
- Defekteerimise tõlgendamine: Defekteerimine tähendab seadmete ja nende osade riketega tegelemist, et määrata rikke põhjus ja ulatus. See hõlmab ooksüdegroundi, mis võib olla nii mehhaaniline, elektriline kui ka tarkvaraline.
- Diagnostika: Seadme rikke määramine algab diagnostikaprotseduuridega, mis võivad hõlmata:
- Visuaalset kontrolli (kulunud osad, lekkeid jne)
- Testrite ja mõõteinstrumentide kasutamist (nt multimeetri kasutamine elektriliste riketega).
- Tarkvaradiagnostikat, et tuvastada võimalikud süsteemivead.
- Rikkete klassifitseerimine: Rikked võivad olla klassifitseeritud erinevateks liikideks, nagu:
- Ennetavad rikked (ehk rikkeohud, mis võivad toimuda tulevikus)
- Kuid ning teised olukorrad, mis vajavad sekkumist.
Seisukorra analüüs
- Seadmete seisundi hindamine: Seisukorra analüüs hõlmab seadmete, süsteemide ja protsesside regulaarset hindamist. See võib sisaldada:
- Tootmisandmete analüüsi (nt tootmiskiirus, tõhusus jne).
- Aega, mis kulub seadmete rikke parandamiseks (MTTR – Mean Time To Repair) ja keskmine aeg vigade vahel (MTBF – Mean Time Between Failures).
- Ennetav hooldus: Seisundianalüüsi põhjal võib välja töötada ennetava hoolduse plaani, mis aitab vältida edasisi rikete ja pikendada seadmete tööiga.
- Riskianalüüs: Analüüsides seadmete seisukorda, saab tuvastada riskid, mis võivad mõjutada tootmisprotsessi, ning rakendada riskide maandamise strateegiaid.
Tööriistad ja meetodeid
- Vibrodiagnostika: See meetod aitab tuvastada mehhaanilisi probleeme, nagu tasakaaluhäired või laagrite kulumine, analüüsides seadmete vibratsiooni.
- Termograafia: Elektriliste seadmete ülekuumenemise ja rikete tuvastamine temperatuurikaameraga.
Kokkuvõte
Tööstusseadmete defekteerimine ja seisukorra analüüs on hädavajalikud tegevused, et tagada sujuv ja efektiivne tootmisprotsess. Õige analüüsi ja ennetavate meetmete rakendamine aitab vähendada riketest tingitud seisakuid, alandada hoolduskulusid ja pikendada seadmete eluiga.